Press centrum

TLAČOVÉ SPRÁVY

VÝSTAVY A EXPOZÍCIE

Výstava Syseľ v Tihányiovskom kaštieli

“Výstava “Syseľ” nám prostredníctvom fotografií, dermoplastických preparátov
i nadrozmerných 2-D modelov predstaví jedného z najfotogenickejších
hlodavcov na Slovensku – sysľa pasienkového.

TS Syseľ

Výstava Mučiace nástroje v Thurzovom dome

V Thurzovom dome v Banskej Bystrici  bude môcť  návštevník po prvýkrát vidieť viac ako 70 exponátov  hrôzostrašných zariadení aj s ich ilustráciami a popismi nielen  stredovekej tortúry. Výstava “Mučiace nástroje” bude verejnosti prístupná od soboty 1. októbra 2022 do utorka 31. januára 2023.

TS Mučiace nástroje

Zelená sieň inak

Zelená sieň v Thurzovom dome sa dočkala ďalšej modernizácie a pre návštevníkov je opäť atratktívnejšia.

TS_Zelená sieň inak

Výstava Premeny… v Thurzovom dome

Poukazuje na metamorfózy času a jeho histórie v troch dejových a predmetových líniách.

TS Výstava Premeny

SSM mieri do škôl s úspešnou výstavou Od kolísky po hrob

Žiaci ZŠ Pieninská v BB sa prostredníctvom vybraných bannerov, z autorských výstav SSM, budú môcť zoznámiť s ľudovými tradíciami, ktoré približujú rodinné obyčaje sprevádzajúce našich predkov cestou životom.

TS Výstava Od kolísky po hrob

PODUJATIA

Príroda bez hraníc – Cestou po juhozápade Pobrežia Slonoviny s Miroslavom Vojtekom

V Tihányiovskom kaštieli, ktoré sa bude konať 4.10.2022 o 17.00 hod opäť podujatie Príroda bez hraníc. Tento mesiac sa  spolu s cestovateľom a fotografom Miroslavom Vojtekom vyberieme spoločne prostredníctvom jeho rozprávania na dobrodružnú cestu po juhozápade Pobrežia Slonoviny.

TS Príroda bez hraníc – Vojtek

INÉ

Spustenie predaja 0 € bankovky s motívom Thurzovho domu

Stredoslovenské múzeum – kultúrna inštitúcia Banskobystrického samosprávneho kraja spustí v sobotu 25. júna od 8.00 hod pri príležitosti otvorenia novej stálej expozície Tranzithistory v Thurzovom dome predaj novej suvenírovej bankovky. Po Matejovom dome a Tihányiovskom kaštieli sa svojho vyobrazenia na obľúbenom formáte dočkala aj ďalšia významná historická budova našej kultúrnej inštitúcie. Motívom 0 € bankovky sa v tomto roku stal  Thurzov dom.

Podrobné podmienky predaja sú napísané v priloženej tlačovej správe

TS-Nulová bankovkaThurzov dom

Od pondelka 19. septembra si ju budú môcť záujemcovia zakúpiť už aj ONLINE.

Pre záujemcov cez online predaj budú k dispozícii suvenírové bankovky od čísla 4901 do 5000.

Jednotná predajná cena  0 eurovej bankovky je 3,00 eurá. Stredoslovenské múzeum zabezpečuje predaj prostredníctvom DOBIERKY. Výsledná cena za tovar sa môže zmeniť v závislosti od cenníka Slovenskej pošty. Viac info v tlačovej správe:

TS-online predaj 0 € bankovkaThurzov dom

Výzva na mapovanie života počas pandémie

Stredoslovenské múzeum je pamätnou inštitúciou, ktorej úlohou je tiež dokumentácia spoločnosti súčasnej doby. Preto sa rozhodlo prísť s výzvou na mapovanie života v meste pod Urpínom počas aktuálnej pandemickej situácie. Projekt má dve časti, do ktorých obyvatelia Banskej Bystrice či základné a stredné školy v rámci projektov môžu prispieť.

TS Mapovanie života