Press centrum

Thurzov dom, Nám. SNP č. 4, Banská Bystrica

TLAČOVÉ SPRÁVY

VÝSTAVY A EXPOZÍCIE

Výstava Sedím na vedení a je mi dobre v Tihányiovskom kaštieli

Poukazuje na to, ako človek zásadným spôsobom pretvára vtákom ich prirodzené prostredie.

TS Výstava Sedím na vedení

Výstava TRITRI – Tatry očami geológov v Tihányiovskom kaštieli

Poukazuje nielen na geologickú históriu Tatier, nesmiernu rôznorodosť reliéfu, ale aj na súčasné ohrozenie týchto najmenších veľhôr sveta.

TS Výstava_TRITRI

Zelená sieň inak

Zelená sieň v Thurzovom dome sa dočkala ďalšej modernizácie a pre návštevníkov je opäť atratktívnejšia.

TS_Zelená sieň inak

Výstava Premeny… v Thurzovom dome

Poukazuje na metamorfózy času a jeho histórie v troch dejových a predmetových líniách.

TS Výstava Premeny

Výstava Noc v prírode v Tihányiovskom kaštieli

Prostredníctvom atmosféry pripomínajúcej noc a tajomných zvukov budú môcť návštevníci spoznať aktivitu živočíchov a rastlín v čase, kým my väčšinou spokojne spíme.

TS Výstava Noc v prírode

SSM mieri do škôl s úspešnou výstavou Od kolísky po hrob

Žiaci ZŠ Pieninská v BB sa prostredníctvom vybraných bannerov, z autorských výstav SSM, budú môcť zoznámiť s ľudovými tradíciami, ktoré približujú rodinné obyčaje sprevádzajúce našich predkov cestou životom.

TS Výstava Od kolísky po hrob

PODUJATIA

Stretnutia s minulosťou – PETER ZAŤKO s Petrom Mičkom

Stredoslovenské múzeum – kultúrna inštitúcia Banskobystrického samosprávneho kraja pokračuje aj v mesiaci máj v populárnom podujatí Stretnutia s minulosťou. Bohatý zoznam zaujímavých tém tento mesiac doplní profesor Peter Mičko z Filozofickej fakulty Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici. V jeho prednáške sa bude 18.05.2022 o 17.00 hod. v Matejovom dome venovať  dôležitému hospodárovi svojej doby –  Petrovi Zaťkovi.

TS- Stretnutia s minulostou-Mičko

Príroda bez hraníc – KRIMINALITA  VTÁKOV s Tomášom Veselovským

Napriek tomu, že všetky druhy dravých vtákov sú na Slovensku chránené, stávajú sa aj napriek tomu obeťami všetkých typov vtáčej kriminality. Nielen v našej krajine sú veľmi prenasledovanou skupinou živočíchov. Páchateľmi sú často ľudia, ktorí neprávom považujú dravé vtáky za hlavných predátorov drobnej poľovnej zveri. Prípadne ľudia, ktorí sú schopní konať protiprávne za účelom získania jedinca, ktorého chcú držať v zajatí.

TS-Príroda bez hraníc_Tomáš Veselovský

Čo sa skrýva v depozitári – RAFFAELOVA MADONA s Jurajom Žemberom

Kunshistorik Juraj Žembera predstaví tajomstvo a poznatky o jednom z najvýznamnejších zbierkových predmetov SSM a to o kópii Raffaelovej Madony z 18. storočia.

TS Čo sa skrýva v depozitári – Rafaellova madona

Stretnutia s minulosťou – JÁN URSÍNY s Marekom Syrným

trHoci je Slovenské národné povstanie významným medzníkom našej histórie, možno niekoho prekvapí, že jednotlivým politikom, ktorí ho organizovali, sa venuje len nezaslúžene malá pozornosť. Takmer zabudnutou postavou sa tak celkom nespravodlivo stal aj Ján Ursíny, jeden z hlavných “lídrov” SNP a pevý predseda Demokratickej strany na Slovensku.

TS Stretnutia s minulosťou – Ján Ursíny

Príroda bez hraníc – PO TATRANSKEJ ŽULE s Tomášom Trstenským

Stredoslovenské múzeum už v marci ponúkne všetkým priaznivcom nové podujatie – Príroda bez hraníc. Najnovšie sa tak budú môcť milovníci flóry a fauny prejsť po tatranských chodníkoch, vysokohorských dolinách alebo sa rozhliadnuť z vrcholov našich veľhôr.

TS_Príroda bez hraníc – Tomáš Trstenský

Stretnutia s minulosťou – ĽUDOVÍT ŠTÚR s Dušanom Škvarnom

Podujatie poskytne pohľad na modernizáciu uhorskej spoločnosti, jej národných rozmerov, ale aj Slovákov samotných. Zameria sa tiež na Ľudovíta Štúra ako na jedného z inšpirátorov zásadných civilizačných zmien, nového usporiadania spoločnosti a nového poňatia kultúry.

TS_Stretnutia s minulosťou – Ľudovít Štúr

INÉ

Kultúrna pamiatka roka – Fénix

Stredoslovenské múzeum sa opäť uchádza o titul “Kultúrna pamiatka roka – Fénix”.

TS Fenix Thurzov dom 2022

EKO PROJEKT Rastlinka

SSM aj tento rok vyzýva všetkých malých aj veľkých nadšencov a zvedavcov, aby pokračovali vo svojich pestovateľských počinoch a rozšírili svoju záhradku či balkón o ďalšie tradičné slovenské plodiny a bylinky. Aj tentokrát pôjde o rastlinky, ktoré ich okolie nielen rozvoňajú, ale aj skrášlia a v neposlednom rade sa stanú súčasťou skvelých jedál.

TS_Zasaď si svoju rastlinku

Výzva na mapovanie života počas pandémie

Stredoslovenské múzeum je pamätnou inštitúciou, ktorej úlohou je tiež dokumentácia spoločnosti súčasnej doby. Preto sa rozhodlo prísť s výzvou na mapovanie života v meste pod Urpínom počas aktuálnej pandemickej situácie. Projekt má dve časti, do ktorých obyvatelia Banskej Bystrice či základné a stredné školy v rámci projektov môžu prispieť.

TS Mapovanie života