Press centrum

Mgr. Dana Kurtíková
PR manažér

kurtikova@ssmuzeum.sk

+421 911 055 330
+421 484 125 897

Thurzov dom, Nám. SNP č. 4, Banská Bystrica


TLAČOVÉ SPRÁVYVÝSTAVY A EXPOZÍCIE

Výstava – To Vajíčko maľovanô

Príchodom jari a Veľkonočných sviatkov pripravilo Stredoslovenské múzeum – kultúrna inštitúcia Banskobystrického samosprávneho kraja v spolupráci s Kúpeľmi Sliač a agentúrou Mana výstavu venovanú slovenskej kraslicovej tradícií v priestoroch spoločenskej miestnosti KH Palace Sliač. Návštevníci kúpeľov, ako aj široká verejnosť, tak získajú možnosť spoznať majstrovstvo nielen tradičných foriem zdobenia kraslíc ako batikovanie, voskovanie, odrôtovanie či oblepovanie, ale aj skutočné umelecké diela zdobené tzv. madeirovaním, leptaním alebo vyškrabovaním. Výstava bude obohatená aj o sprievodné podujatia a možnosť zakúpiť si kraslice od krasličiarov. Tešíme sa na Vás na vernisáži 1.4.2023 o 16:00 hodine. TS_Výstava To Vajíčko maľovanô

Výstava – VESMÍR OČAMI DETÍ

25 najlepších výtvarných prác z okresného kola celoslovenskej súťaže plných
detskej kreativity a fantázie našlo svoje miesto, kým poputujú na celoštátne
kolo v priestoroch Stredoslovenského múzea.

TS Vesmír očami detí

Zelená sieň inak

Zelená sieň v Thurzovom dome sa dočkala ďalšej modernizácie a pre návštevníkov je opäť atratktívnejšia.

TS_Zelená sieň inakPODUJATIA

STRETNUTIA S MINULOSŤOU SO SILVESTORM TRNOVCOM

Vďaka spolupráci s katedrou histórie Filozofickej fakulty UMB, na prednáške privítame afrikanistu a historika pracujúceho na Ústave orientalistiky Slovenskej akadémie vied v Bratislave pána Silvestra Trnovca. V jeho prednáške 29. marca o 17:00 hodine sa v Thurzovom dome pozrieme na nevábnu kapitolu dejín Obchodu s otrokmi v dejinách Afriky a Európy.

TS Obchod s otrokmi

VYNÁŠANIE MORENY

Symbolické vynesenie zimy z chotára bude plné tanca a spevu vďaka Detskému folklórnemu súboru Matičiarik z Banskej Bystrice, ktorý roztancuje celé banskobystrické námestie. Následne sa sprievod s Morenou premiestni cez celú Dolnú ulicu, až ku mostu pri potoku Bystrička, kde sa Morena zapáli a hodí do vody. Tešíme sa na Vás 1.4.2023 o 14:00 hod pred Thurzovým domom v Banskej Bystrici.

TS- Vynášanie Moreny

INÉ

ZMENA OTVÁRACÍCH HODÍN

Historická expozícia v Matejovom dome, expozícia Tranzithistory v Thurzovom dome a prírodovedná expozícia v Tihányiovskom kaštieli. Tie všetky sa nachádzajú v správe Stredoslovenského múzea a svojich návštevníkov vítajú takmer denne okrem pondelkov. Víkendový otvárací čas prejde do konca zimnej sezóny, do 31.5.2023 malou úpravou, ktorá je výsledkom dlhodobej analýzy našej návštevnosti a vyjadrovaných návrhov a námetov zo strany verejnosti. Počas sobôt budú všetky naše expozície pre Vás otvorené  od 9.00 hod. do 17.00 hod. Počas nedieľ bude múzeum dočasne uzavreté.

TS zmena otváracích hodín

Spustenie predaja unikátnych sád 0 € bankoviek Stredoslovenského múzea 

Jedinečné sady eurobankoviek  si budú môcť návštevníci zakúpiť už 16. novembra od 9.00 hod v Matejovom dome v špeciálnom darčekovom balíčku. Zberatelia sa tak budú môcť dostať k naozaj zaujímavým nízkym ale aj výročným číslam, ktoré obohatia ich zbierku.

TS Sady 0€ bankoviek SSM

Spustenie predaja 0 € bankovky s motívom Thurzovho domu

Stredoslovenské múzeum – kultúrna inštitúcia Banskobystrického samosprávneho kraja spustí v sobotu 25. júna od 8.00 hod pri príležitosti otvorenia novej stálej expozície Tranzithistory v Thurzovom dome predaj novej suvenírovej bankovky. Po Matejovom dome a Tihányiovskom kaštieli sa svojho vyobrazenia na obľúbenom formáte dočkala aj ďalšia významná historická budova našej kultúrnej inštitúcie. Motívom 0 € bankovky sa v tomto roku stal  Thurzov dom.

Podrobné podmienky predaja sú napísané v priloženej tlačovej správe

TS-Nulová bankovkaThurzov dom

Od pondelka 19. septembra si ju budú môcť záujemcovia zakúpiť už aj ONLINE.

Pre záujemcov cez online predaj budú k dispozícii suvenírové bankovky od čísla 4901 do 5000.

Jednotná predajná cena  0 eurovej bankovky je 3,00 eurá. Stredoslovenské múzeum zabezpečuje predaj prostredníctvom DOBIERKY. Výsledná cena za tovar sa môže zmeniť v závislosti od cenníka Slovenskej pošty. Viac info v tlačovej správe:

TS-online predaj 0 € bankovkaThurzov dom

Výzva na mapovanie života počas pandémie

Stredoslovenské múzeum je pamätnou inštitúciou, ktorej úlohou je tiež dokumentácia spoločnosti súčasnej doby. Preto sa rozhodlo prísť s výzvou na mapovanie života v meste pod Urpínom počas aktuálnej pandemickej situácie. Projekt má dve časti, do ktorých obyvatelia Banskej Bystrice či základné a stredné školy v rámci projektov môžu prispieť.

TS Mapovanie života